Seramik Braketlerle Ortodontik Tedavi

Seramik diş telleri bugün ortodontistler tarafından hastalarımıza önerilmektedir. Geleneksel, metal diş tellerinden daha pahalı olsalar da, çok daha az fark edilirler ve hastaya Invisalign veya lingual ortodonti gibi tedavilerden daha hızlı bir tedavi sunarlar

Seramik (Şeffaf ) Braketlerle Ortodontik Tedavi

 

Braketler, ortodontik tedavilerde dişlere tutunmamızı sağlayan bağlantı noktalarıdır. Ortodontik tedavi işlemleri uygulanırken hastaların braket seçimi son derecede önemlidir. Hangi vakada hangi tip braketin uygun olacağına hekiminiz karar verirken, pek çok vakada metal veya seramik (porselen) braket seçimi hastaya bırakılabilmektedir. Braketler, tedavi esnasındaki dış görüntüyü önemli ölçüde etkileyeceğinden dolayı seçim metal braketlere nazaran daha estetik seçeneklere yönelinmesi gözlemlenebilmektedir. Genç yaşlarda ortodontik tedavi gören kişilerin metal braketlere yönelmesinde herhangi bir sakınca olmasa da yetişkin kişilere farklı seçenekler sunulabilmektedir. Yetişkinler için daha çok seramik braketler öne çıkmakta ve daha az belirgin olmasından ötürü de tercih edilebilmektedir.

Seramik Braketlerin Özellikleri

Seramik braketlerin işlevi bakımından metal braketlerden herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Ancak metale göre daha az dayanıklı olmasından ötürü her vakada tercih edilemeyebilirler. Ayrıca seramik braketler, metal braketlerle benzer özellikler gösterebilmeleri için çok daha hacimli olarak imal edilirler. Seramik braketlerin daha yüksek sürtünmeye yol açmaları sebebiyle tedavi sürecini yavaşlatması gibi bir risk ihtimalinden söz edilse de, gelişen teknolojiyle beraber yeni nesil seramik braketlerde bu durum önemli ölçüde ortadan kaldırılmıştır.

Seramik braketler metal braketlere göre daha büyük oldukları için, braketler arasında kalan ve dişlerin düzelmesini sağlayan teller için ayrılmış kısım azalmaktadır. Metal braketlerin daha etkin çalışmasının önemli bir sebebi olan bu durumun önüne geçilememiştir.

Tedavinizde tercih edilen braketler ister metal ister seramik olsun, tedavi sürecini uzatmamak adına tüketilen ürünler konusunda dikkatli olmak gerekmektedir. Bu yüzden seramik braket kullanan kişilerin sert ya da yapışkan gıda maddelerini tüketmemeleri konusunda fazlasıyla dikkatli bir tavır sergilemeleri de gerekmektedir.

Metal braketlere oranla daha büyük boyutlara sahip olan seramik braketlerin daha hassas olmasından ötürü daha özenli bir koruma sağlamak gerekmektedir.

Seramik Braket Ortodontik Tedavisi Fiyatları

 

Diş hekiminin muayenesi sonrasında ortodontik tedavinin ne biçimde uygulanacağı tamamen kişisel bir seçenek olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple de söz konusu tedavinin fiyatlarında değişkenlik görülebilmektedir. Kişilerin diş ya da çene yapılarında görülen duruma bağlı olarak fiyatların farklılaşması söz konusu olabilmektedir. Bu yüzden bir ortodonti uzmanına muayene olmak, ortodontik tedaviye başlangıç yapma konusunda etkili bir tercih olabilecektir. İlk muayene sonrasında diş, diş eti ya da çene yapılarında görülen olumsuzlukların tam anlamıyla bilinmesi sağlanarak; seramik braketlerle yapılacak olan ortodontik tedavisinin uygulanıp uygulanmayacağı noktasında kesin bir karar da verilecektir.